لیفتراک کوماتسو

کوماتسو یا komatsu نامی آشنا در تولید ماشین‌های صنعتی است؛ تا جایی که احتمالاً در گذر از کنار هر پروژه ساخت‌وسازی لوگوی برند کوماتسو را روی ماشین‌های در حال کار دیده‌اید!

لیفتراک‌های komatsu به عملکرد آسان و مقاومت بالا معروف هستند که آن‌ها را مناسب انواع پروژه‌های سبک و سنگین در انبارها و سایت‌های ساخت‌وساز می‌کند. کوماتسو دومین برند دنیا در فروش لیفتراک است.

در این مقاله به معرفی برند کوماتسو می‌پردازیم و شما را با مدل‌های متنوع لیفتراک‌های این برند آشنا می‌کنیم تا با اطمینان خاطر یک انتخاب آگاهانه داشته باشید.

گروه شرکت‌های کوماتسو یک شرکت بین‌المللی ژاپنی است که ماشین‌آلات حمل و جابه‌جایی بار، ساخت‌وساز، معدنی، جنگلی و ارتشی تولید می‌کند علاوه بر اینکه تجهیزات صنعتی مانند ماشین پرس، لیزر و ژنراتور ترموالکتریک هم عرضه می‌کند.

دفتر مرکزی گروه در توکیو است اما اسم شرکت بر اساس محل اولیه تأسیس شرکت در شهر کوماتسو در سال ١٩٢١انتخاب شد. در زبان ژاپنی کوماتسو به معنی درخت کاج کوچک است!

در مجموع گروه کوماتسو شامل ٢٥٨ شرکت در سراسر دنیا است. در ساخت تجهیزات ساختمانی و معدنی هم دومین برند دنیا است اما در برخی نواحی مانند ژاپن و چین سهم اول را در بازار دارد. کارخانه‌های این برند در ژاپن و سایر کشورهای آسیایی، آمریکایی و اروپایی مستقر هستند.

فروش لیفتراک کوماتسو

مانی لیفتراک فروشنده و وارد کننده لیفتراکهای کوماتسو

تاریخچه برند کوماتسو

شرکت محصولات فلزی کوماتسو توسط گروه معادن تاکیچی تأسیس شد تا ابزارهای لازم را برای گروه تولید کند اما به دلیل توسعه روزافزونش، در سال ١٩٢١ از گروه جدا شد و به‌عنوان شرکت مستقل کوماتسو ثبت شد.

کوماتسو اولین پروتوتایپ تراکتور کشاورزی را در سال ١٩٣١ تولید کرد اما در دهه ٣٠ به تولید تراکتور، بولدوزر، تانک و هویتزر (توپ) برای ارتش ژاپن مشغول شد. پس از جنگ جهانی دوم و با رهبری مدیر جدیدش، یوشیناری کاوای، تولید محصولات غیر ارتشی مانند لیفتراک را آغاز کرد.

در ١٩٤٩ اولین موتور دیزلی خود را تولید کرد. توسعه شرکت در دهه ٥٠ به واسطه تقاضای بسیار زیاد ژاپن برای بلدوزر بود که برای دوباره‌سازی ژاپن پس از جنگ ضروری بودند. در سال ١٩٥١ دفتر مرکزی شرکت به توکیو منتقل شد و تا سال ١٩٥٧ تا جایی پیشرفت فنی کرده بود که همه مدل‌های کوماتسو از موتورهای ساخت خودش استفاده می‌کردند.

در سال ١٩٦٤، ریوشی کاولی، پسر مدیر کوماتسو مدیریت را به عهده گرفت و صادرات محصولات به کشورهای دیگر را آغاز کرد تا تصویر بین‌المللی پس از جنگ ژاپن به‌عنوان تولید کننده محصولات ارزان و بی‌کیفیت را متحول کند.

در سال ١٩٦٧، وارد بازار آمریکا شد و با برند کاترپیلار رقابت کرد که بزرگ‌ترین تولیدکننده بولدوزر در کشور خود بود. برای پیروزی در این رقابت از شعار «محاصره کاترپیلار» استفاده کرد که از بازی Go گرفته شده بود که منجر به تسخیر حریم رقیب می‌شود!

در دهه ٧٠ تمرکز شرکت روی توسعه صادرات بود که منجر به ایجاد شعبه آمریکا در ١٩٧٠ شد که با کشور سنگاپور ادامه پیدا کرد. در ١٩٧٤ یک شرکت مشترک با شرکت Dina مکزیک ایجاد کرد و سپس در برزیل شعبه خود را افتتاح کرد که اولین بولدوزر کوماتسو در خارج از ژاپن را تولید کرد. کوماتسو استرالیا هم در سال ١٩٧٩ تأسیس شد.

در دهه ٨٠، کوماتسو و شرکت Harvester آمریکا یک شرکت مشترک تأسیس کردند تا تراکتورهای کوچک به نام KIMCO را تولید کنند که بعدها در اندونزی هم شعبه تأسیس کرد و تولید محصولات را شروع کرد. در ١٩٨٦ در آلمان هم شعبه جدیدی افتتاح کرد.

کوماتسو با شرکت‌های زیادی از جمله BEML، Dressee، Hanomag، Moxy، FAI ، Demag و Cummins شرکت‌های مشترک ایجاد کرد که بعدها قسمت عمده سهام‌ آن‌ها را خریداری کرد.

در دهه ٩٠ در قاره آسیا توسعه بیشتری پیدا کرد و در ویتنام، چین، تایلند و هند شعباتی ایجاد کرد.

در سال‌های ٢٠٠٠ با گروه The Linde آلمان شروع به همکاری کرد تا لیفتراک تولید کند که منجر به سری محصولات Galeo شد. شرکت S.P.A ایتالیا هم با کوماتسو وارد همکاری شد و شرکت Forest سوئد هم همکاری مشترک بعدی بود. در سال ٢٠٠٤ شرکت لیفتراک سازی کوماتسو در چین تأسیس شد.

در سال ٢٠٠٨ و در اوج بحران اقتصادی، کوماتسو وارد بازار روسیه شد و خط تولید جدیدی را آغاز کرد!

اکنون پس از ١٠٠ سال، کوماتسو در همه جای دنیا حضور دارد و در هر انبار و پروژه ساخت‌وسازی لیفتراک‌های کوماتسو دیده می‌شوند.

انواع لیفتراک کوماتسو

لیفتراک‌های کوماتسو نیازهای متنوع حمل و جابه‌جایی کسب‌وکارها را با استفاده از دانش و تجربه سال‌های طولانی تولید ماشین‌آلات صنعتی به همراه تکنولوژی مدرن تأمین می‌کنند. کوماتسو لیفتراک‌هایی با انواع سایز کوچک و بزرگ موتوری، باتری دار و HST عرضه می‌کند که حتی نیازهای خاص مشتری‌ها را هم تأمین می‌کنند.

لیفتراک‌های کوماتسو شامل ٢ گروه موتور احتراق داخلی و برقی هستند.

  • لیفتراک موتور احتراق داخلی کوماتسو

لیفتراک موتور احتراق داخلی علاوه بر کاربرد معمولی، با استفاده از ابزارهای جانبی‌اش که برای اهداف خاص طراحی شده‌اند، قادر است مواد خاص مانند مایعات، مواد قابل بازیافت و الوارها را به‌صورت مؤثر جابه‌جا کند. کوماتسو در این مدل‌ها توان ١.٥ تا ٢٥ تن حمل و جابه‌جایی بار ارائه می‌دهد که همگی سیستم کنترل دقیق بر گاز خروجی دارند.

مدل‌های اصلی احتراق داخلی کوماتسو شامل موارد زیر است:

  • لیفتراک سریFD دوگانه‌سوز

این سری لیفتراک‌ها نتیجه تحقیقات جدید کوماتسو برای نیازهای مدرن پروژه‌ها و محیط‌زیست هستند. از تکنولوژی هیدرولیک بی‌نظیر کوماتسو استفاده می‌کنند که به‌روزرسانی شده است تا عملکردی بهتر و راحت‌تر ارائه کنند. فناوری پیشرفته هوای تمیز دارند که گاز خروجی کمتر از استاندارد دارند. قابلیت‌های جدیدی هم برای امنیت افزوده شده است درحالی‌که هزینه‌های کار را هم کاهش می‌دهند. طراحی مدرن و خاصی دارند که از شعار معروف «بی‌همتا بودن» کوماتسو پیروی می‌کنند. توان حمل بار ١.٥ تا ٥ تن را دارند و از لاستیک‌های پنوماتیک استفاده می‌کنند.

  • لیفتراک سری FH گازوئیلی

این سری از لیفتراک‌های دیزلی کوماتسو از سیستم انتقال قدرت هیدرو استاتیکی استفاده می‌کنند که مقاومت و هزینه کمتر خود را از طراحی خشن و قطعات طراحی قدیمی به دست می‌آورند. با وجود سیستم هیدواستاتیک، ترمز دیسک مرطوب و سیستم CLSS، هزینه‌های تعمیر و نگهداری پروژه مخصوصاً در پروژه‌های بزرگ با شیفت کاری متناوب را کاهش می‌دهند. این سری به سیستم مدیریت داده اختصاصی کوماتسو هم مجهز است و از لاستیک‌های پنوماتیک استفاده می‌کند که مقاومت بالاتری دارند. توان جابه‌جایی بار این سری از ١ تا ١٨ تن است.

  • لیفتراک برقی کوماتسو

لیفتراک برقی کوماتسو اکو-فرندلی است و گاز خروجی ندارد. این مدل‌ها اغلب در فضای بسته، انبارها و کارخانه‌های تولید مواد غذایی استفاده می‌شوند چراکه پاکیزگی هوای محیط اهمیت بیشتری دارد. این لیفتراک‌ها توان حمل ١ تا ٣ تن بار را دارند. با توجه به اهمیت حفظ محیط‌زیست و پاکیزگی هوا، لیفتراک‌های برقی تقاضای بیشتری حتی برای استفاده در فضای باز پیدا کرده‌اند.

لیفتراک برقی کوماتسو شامل مدل‌های زیر است:

  • لیفتراک کانتربالانس برقی سری FB

این سری، ظرفیت حمل بار ١.٥ تا ٣ تن را دارند، از دو نوع لاستیک پنوماتیک و کوشنی استفاده می‌کنند و در مدل‌های ٣ چرخ و ٤ چرخ به بازار عرضه می‌شوند.

  • ریچ تراک سری FR

ریچ تراک‌های سری FR از ایده‌های نوآورانه مهندسی استفاده می‌کنند تا تعهد کوماتسو برای حفظ محیط‌زیست را ثابت کنند و درعین‌حال هزینه‌های مشتری را هم کاهش دهند. این سری با برق AC کار می‌کنند و سیستم هیدرولیک دارند تا عملکردی آسان و قابل‌کنترل تأمین کنند درحالی‌که طول عمر بیشتر و بازده بهتر ارائه می‌دهند. ساخت قوی و مکانیزم محکم این سری برای اجرای سخت‌ترین پروژه‌ها ساخته شده‌اند. این لیفتراک‌ها اختصاصاً برای فضای باریک بین قفسه‌های انبار بسیار مناسب هستند و ١.٥ تا ٣ تن بار را حمل می‌کند.

نتیجه‌گیری

کوماتسو برند قدرتمندی است برای اینکه به مدت یک قرن لیفتراک‌هایی کاربردی، قوی و ماندگار ساخته و به بازار عرضه کرده است که در همه جای دنیا حضور دارند. شعبات و نمایندگی‌های کوماتسو هم با همان شخصیت سخت‌کوشی و رویکرد حرفه‌ای، تعمیر و نگهداری لیفتراک‌هایش را آسان جلوه می‌دهند و به مشتریان کمک می‌کنند تا مناسب‌ترین لیفتراک نو و یا دست دوم را انتخاب کنند و در صورت لزوم قطعات اصل کوماتسو را پیدا کنند.